İznik

İznik gölün doğu kenarına kurulmuş tarihi ve turistik olarak Bursa’nın en yeşil ilçesidir. Bursa’ya 97 km uzaklıkta ve  Yenişehir,  Orhangazi ilçelerine komşudur. M.Ö. 8000 yıl öncesine tarihlenen kalıntı ve bulgulara sahiptir.

Tarih boyunca ve özellikle Milattan sonra bir çok savaş ve işgale tanıklık etmiştir. Kentin merkezinde bulunan Ayasofya cami müzesi olarak bulunan eski kilise, 1000 yıl boyunca hristiyanlık için önemli kararların alındığı konsül toplantılarının yapıldığı yer olmuştur. Bu konsüllerden birinde oldukça fazla sayıda olan incillerin sayısı 4’e indirilen yerin burası olduğu tahmin edilmektedir.

İznik’in tarihte resmi kuruluşu ve bilinen adının en uzun süre koruduğu tarih Milattan Önce 316 yılına dayanır. Büyük İskender’in ardılları olan iki komutandan önce Antigonos yönetimine geçen İznik, Lysimakhos tarafından elde edilince Zafer anlamına gelen Nicaea olarak adı değiştirilmiştir.  Sonraları Roma ve  Bizans dönemlerinde önemi giderek azalmıştır.

Selçuklular tarafından ele geçirilen kent Haçlı seferleri ile geri alınmıştır. Osmanlı Devletinin kurucusu Orhangazi tarafından tekrar Türk kontrolüne geçmiş  Yunan işgaline kadar öyle kalmıştır. Yunan işgaline karşı verilen mücadelede kahraman askerlerimiz tarafından kurtarılmıştır.

Kent sur içerisinde çok katlı olmayan nezih bir yerleşime sahiptir. Fabrika ve ana yolların uzak olması nedeniyle doğa ve tarihi az zararla günümüze kadar gelmiştir.

iznik1

iznik2iznik3

iznik4